O lnu
Rádi bychom len trochu představili.
Historie
Pěstovat a spřádat len dovedli již staří Egypťané. I dnes můžeme vidět mumie faraónů zabalené do lněné tkaniny. Kment je košile z jemného plátna, o které se zmiňuje i Genesis. Pěstování lnu má v českých zemích dlouholetou tradici. Tuto tradici dokládají obce jako Lnáře, Lniště, Lensedly. Do hrobu Českých královen se dávalo vřeteno. Na vřetenu bylo potřeba pracovat 500 hodin na výrobu jednoho oděvu. To by v dnešní době znamenalo 60 pracovních dnů. My to naštěstí zvládneme výrazně rychleji.
Vlastnosti
- je prodyšný (z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že perfektně odvádí vlhkost, ale i teplo)
- je odolný proti slunečním paprskům a poskytuje ochranu před UV zářením
- je pevný
- je ekologicky šetrnější než bavlna k životnímu prostředí (nižší spotřeba vody a hnojiv)
- díky dutým vláknům je termoregulační (v létě příjemně chladí a v zimě naopak příjemně hřeje)
- je antibakteriální (vhodný i pro alergiky),
- můžete a nemusíte ho žehlit, aby vynikla jeho nedbalá elegance, což u ubrusu platit nemusí :)
Podtrženo sečteno len je vskutku věčný, naše povlečení nebo košile s Vámi budou trávit čas bok po boku dlouhá léta, ať už na Vašem těle, v posteli, v jídelně u slavnostní tabule, na nákupu v obchodě, na večeři s manželkou, budou s Vámi žít. Zároveň tímto přírodním materiálem ulehčíte naší matičce Zemi a nebude vznikat zbytečný a nezničitelný odpad. Snažíme se, aby naše produkty byly zcela přírodní a nevznikal zbytečný odpad, a tak i doplňky jako knoflíky jsou ze dřeva, perleti, či kokosu.
Ekologie
Len nesnáší pěstování po sobě je pro něj charakteristická tzv. LNOVÁ ÚNAVA. Na stejný pozemek ho lze znovu vysévat až za 6 let.
Využití lněných vláken
Ve stavebnictví, papírenském průmyslu, oděvním průmyslu, v asfaltu (převážně koudel) ale i jinde, kde mohou nahradit syntetická vlákna a azbest.
Zdroje: Bakalářská práce: Pěstování lnu setého (Linum usitatissimum L.) a jeho potravinářské a nepotravinářské Marie Jakšová